top of page
Hur kan design minska risker och felaktigt handhavande?  Om designprocessen, Usability & användartester
Hur kan design minska risker och felaktigt handhavande?  Om designprocessen, Usability & användartester

tors 05 dec.

|

Webinar - länk skickas ut innan mötet

Hur kan design minska risker och felaktigt handhavande? Om designprocessen, Usability & användartester

Genom att använda den användarcentrerade designprocessen under ett projekt kan man designa bort risker och göra produkten lättanvänd och omtyckt av användare. Vill du veta mer?

Inga biljetter till försäljning
Se andra evenemang

Tid och plats

05 dec. 2024 09:00 – 9:45

Webinar - länk skickas ut innan mötet

Om evenemanget

Hur kan design minska risker och felaktigt handhavande?

Om designprocessen, Usability & användartester

In vitro-diagnostik (IVD) spelar en avgörande roll inom modern medicin genom att tillhandahålla viktiga data för diagnos och behandling av sjukdomar. IVD produkters användbarhet kan påverka både effektiviteten och säkerheten i kliniska miljöer. Att få teknik och användande att gå hand i hand är svårt om man inte involverar användare. Genom att använda den användarcentrerade designprocessen under projektet kan man designa bort risker och göra produkten lättanvänd och omtyckt av användare.

Detta seminarium syftar till att belysa vikten av en användarcentrerad designprocess i utvecklingen av IVD-enheter för att designa bort risker och göra produkten lättanvänd och omtyckt av användare. Vi kommer att utforska de grundläggande principerna för användbarhet och hur dessa kan tillämpas för att förbättra användarupplevelsen. Vi berättar om designprocessen, regulatorisk krav på Usability och hur man gör bra användartester.

Målet med detta föredrag är att öka medvetenheten om användbarhetens betydelse och att inspirera till bättre designpraxis inom IVD-industrin, vilket i slutändan kan leda till förbättrad patientvård och effektivare arbetsflöden.

Föreläsare:

Elin Säwén, Regulatory Affairs consultant, Prevas

Stina Juhlin, Industridesigner MFA, Myra part of Prevas

Datum, tid, plats:

2024-12-05, 9.00-9.45,

Dela detta evenemang

Branschorganisationen Swedish Labtech

Org. nr 802010-1617

Sjudargårdsvägen 35
193 31 Sigtuna

Följ oss

  • Swedish Labtech LinkedIn

Copyright © Swedish Labtech

Hemsidan skapad i samarbete med Kramar Group

bottom of page